Vilu has logged 210 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Take

The Take

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★½
Edit this entry  
15
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Colditz

Colditz

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
London Road

London Road

2015
×
Edit this entry  
08
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Child 44

Child 44

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
This Means War

This Means War

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Unborn

The Unborn

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oasis

Oasis

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry