Vilu has logged 375 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Life

Life

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nahid

Nahid

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
The Debt

The Debt

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Sisters

Sisters

2015
×
Edit this entry  
02
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Leatherface

Leatherface

2017
×
★½
Edit this entry  
25
Sully

Sully

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
Edit this entry  
17
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry