Sort by

ash has logged 67 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Sinkhole

Sinkhole

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★
Edit this entry  
23
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
2012

2012

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
From the Terrace

From the Terrace

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★★½
Edit this entry  
15
Money Train

Money Train

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Some Girls

Some Girls

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harper

Harper

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry