Sort by

ash has logged 77 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ola Bola

Ola Bola

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hantu Kak Limah Balik Rumah

Hantu Kak Limah Balik Rumah

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Blended

Blended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Joy

Holiday Joy

2016
×
Edit this entry  
19
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Then Came You

Then Came You

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★
Edit this entry  
13
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
★★
Edit this entry  
12
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry