Sort by

ash has logged 310 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bros

Bros

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Christmas Ransom

Christmas Ransom

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★
Edit this entry  
29
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry