• The Best Two Years

    The Best Two Years

    ★★★★

    I haven’t seen this one in a while, but this is the best movie the LDS church has ever put out. It’s got a special place in my heart. 
    The humor in this is so subtle but hilarious. This movie is very endearing because I know so many people just like this & I love them. 

    I leave on my mission tomorrow, so my last family movie night was this gem. This will be my life for the next 18 months. This is also one of the few movies I’ll be allowed to watch for the next 18 months.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    I love my friends dearly but if any of my sisters were in trouble & the only way to save them was to bury a knife in the neck of any of my friends, I wouldn’t hesitate. Then my sisters would say “thanks dude” & continue stealing my clothes.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    Absolutely devastating perfect little film. 
    Charlotte Wells is a phenomenal director & I hope she will have a long & fruitful career in filmmaking. The writing was so subtle but was able to capture a million different feelings.  
    The aesthetic of the film during Calum’s moments with Sophie seemed to have a filter on them… it’s the same filter I see my childhood memories with my parents through when I remember them. Calum’s moments alone are dark. The aesthetic tone is…

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

    First time I watched this movie was at a time in my life where I really needed it. It was absolutely perfect then. It made me feel seen in a way I hadn’t seen represented on screen before. 
    I find myself rewatching it at times that I really need it & something new sticks out to me every time. 
    This one is so special. It’s always there for me.

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★★½

    I love how they did actual research on her Canadian citizenship. If that were me I would’ve been like “what are you talking about? She’s too mean to be from Canada!”

  • Zoolander

    Zoolander

    ★★

    The memes are incredible. I couldn’t avoid them. I needed to see the source material. The source material is so insanely stupid that it’s enjoyable. Absolutely phenomenal movie. Absolutely garbage movie as well.

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★½

    Paul Mescal & Daisy Edgar-Jones gave two of the most well acted performances I’ve ever seen.
    As angry as this show made me (it literally took me a month to finish because Connell & Marianne’s lack of communication throughout almost the entirety of the show put me in such a sour mood at the end of each episode) I don’t think I’ve ever been this satisfied with an ending before. I’m so devastated while simultaneously unable to stop smiling. I’m so angry…

  • The Menu

    The Menu

    ★★★½

    Let’s get this bread! 
    Wait hold on… 
    Let’s get this note describing this bread!

  • White Chicks

    White Chicks

    ★★

    Whenever I’m sooooo frickinnnn pisssssed I immediately think about this movie & suddenly I’m no longer sooooo frickinnnn pisssssed.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★

    This isn’t a rewatch. It’s just that the more I think about this film, the less I like it. 
    This never felt romantic to me. I had a hard time connecting with it when I watched it. It never felt like a love story. I don’t think it’s supposed to be. I hope it isn’t supposed to be. 
    Everyone says it is & they wish they could experience love like this. I don’t get it. I really don’t care for this…

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★★½

    Every character in this is in my nightmare blunt rotation. 
    Basically, Elon Musk invites Nancy Pelosi, Eduardo Saverin, Kim Kardashian & Joe Rogan to vacation at his home in Greece, where he installed a highly impractical dumbass Banksy boat dock simply because he could. 
    Rian Johnson can write one hell of a script!

  • A League of Their Own

    A League of Their Own

    ★★★★

    Tag yourself I’m the girl that cries in baseball.