Sort by

Cameron has logged 43 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harvie Krumpet

Harvie Krumpet

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Precious

Precious

2009
×
★★★★½
Edit this entry