Sort by

Asger Kresten has logged 443 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Yards

The Yards

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flawless

Flawless

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry