Sort by

Michael has logged 144 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beast

Beast

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
Elvis

Elvis

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry