Sort by

Tyler Kershaw has logged 37 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians

Guardians

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★
Edit this entry  
16
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Heart Is Deceitful Above All Things

The Heart Is Deceitful Above All Things

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Teeth

Teeth

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Notes on a Triangle

Notes on a Triangle

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mosaic

Mosaic

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shift

Shift

1982
×
★½
Edit this entry  
14
Carol

Carol

1970
×
★★★½
Edit this entry  
14
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Lights

Lights

1966
×
★★
Edit this entry  
12
Glimpse of the Garden

Glimpse of the Garden

1957
×
★★
Edit this entry  
12
Yantra

Yantra

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eaten Horizons

Eaten Horizons

1950
×
★★½
Edit this entry  
09
Science Friction

Science Friction

1959
×
★★★
Edit this entry  
09
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry