Sort by

Tyler Kershaw has logged 458 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Musicians

The Musicians

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Butterfly of Love

Butterfly of Love

2004
×
★★
Edit this entry  
11
Grim

Grim

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Cracked Screen: A Snapchat Story

Cracked Screen: A Snapchat Story

2017
×
Edit this entry  
06
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Superman vs. The Elite

Superman vs. The Elite

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Babylon...

Teenage Babylon...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kes

Kes

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Heart of Britain

The Heart of Britain

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zoo

Zoo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Read other review Edit this entry  
19
Electric Tram Rides from Forster Square, Bradford

Electric Tram Rides from Forster Square, Bradford

1902
×
★★★
Edit this entry  
17
The Flat

The Flat

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Garden

The Garden

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Historia Naturae (suita)

Historia Naturae (suita)

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Et cetera

Et cetera

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Not I

Not I

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant Head

Ant Head

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Killing God

Killing God

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
★★★
Edit this entry  
05
The Ear

The Ear

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Game with Stones

A Game with Stones

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
J.S. Bach: Fantasia in G minor

J.S. Bach: Fantasia in G minor

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Last Trick

The Last Trick

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★½
Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blinkity Blank

Blinkity Blank

1955
×
★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
Edit this entry