Sort by

Houston has logged 219 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry