• Boyhood

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Alice

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Holy Pafnucio

    ★★★

  • El Topo

    ★★★★½

  • Viy

    ★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Redes

    ★★★½

  • Two Monks

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½