Sort by

art has logged 430 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
London Spy

London Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Read prior review Edit this entry  
25
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saddle the Wind

Saddle the Wind

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Constant Forge

A Constant Forge

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spiral Road

The Spiral Road

1962
×
Edit this entry  
20
A Rage to Live

A Rage to Live

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two-Minute Warning

Two-Minute Warning

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anzio

Anzio

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tempest

Tempest

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Week Of

The Week Of

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Road House

Road House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Capone

Capone

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Devil's Angels

Devil's Angels

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
If It's Tuesday, This Must Be Belgium

If It's Tuesday, This Must Be Belgium

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Virgin Island

Virgin Island

1959
×
Read the review Edit this entry  
08
Control

Control

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Strange One

The Strange One

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry