• Naomi and Ely's No Kiss List

    Naomi and Ely's No Kiss List

    ★★★★★

    this movie is so bad but that won’t stop me rewatching it over and over again 5 stars for comfort 0 stars for being a good narrative

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★★★★

    imagine how long this movie would have been if they could properly communicate though

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★★★

    i thought this was going to be just a gay cheesy romance and instead i spent the end of the film holding my friends hand as we both cried silently in an almost empty theatre. i have been out to my family for 5 years now and dan levy’s coming out speech still had me in tears. i have never been so comforted and so known by a movie i’ve seen in the cinema before and i don’t think i’ll ever get over this.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

    what a fun romp this was into the usually depressing and dark DC cinematic universe. it was so refreshing to sit through a superhero (?) movie and just be grinning the entire time.
    and god damn if i’m not in love with this cast wow i never read the comics i’ll admit it but i am absolutely on board with this movie and i’ll be excited to see a sequel if it’s ever made

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★★

    new year same movies ! shout out to my mum for watching this with me silvia you’re a champ

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★★

    that ending killed me but i guess i have a new favourite christmas movie now?

  • Candy Jar

    Candy Jar

    ★★★★

    the pacing was a bit janky and the plot was whatever but it was still cute

  • The Perfect Date

    The Perfect Date

    ★★★★

    cheesy and cute, at times i found the characters a bit too obnoxious and it felt a bit john green levels of pretentious with the script but overall a good, easy watch with easy mac levels of cheese

  • Moana

    Moana

    ★★★★★

    i just... *clenches fist* fucking love cinema...

  • What If

    What If

    ★★★★★

    great movie about shitty people that somehow hurt my heart even more now after my own relationship woes. i still love it though.

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★½

    gratuitous violence just makes me uncomfortable no matter how festive... still love this murder christmas movie though

  • Ellen DeGeneres: Relatable

    Ellen DeGeneres: Relatable

    ★★★★★

    ellen did a stand up special directed by tig notaro we love lesbian solidarity!!!!!