Sort by

🎞️ has logged 144 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superman: Legacy

Superman: Legacy

2025
×
Read the review Edit this entry  
14
Scream VI

Scream VI

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ritual

The Ritual

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2012

2012

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry