• Wheel of Fortune and Fantasy

    Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★

    This movie certainly has its poignant moments and compelling dialogue, but at the end of the day I only found myself being invested in the third short stories and none of them featured that punch to make them stand on their own. In The French Dispatch, all of the stories had their own unique thing to stay while stringing the narrative along but here, I'm kinda wondering what the point of it all was but just simply a filmmaking exercise.…

  • The Last Picture Show

    The Last Picture Show

    ★★★★★

    The Last Picture Show is about a dying era, a town slowly dwindling away as the people in it become more and more hardened and less and less sympathetic. Our characters in this film desperately want to feel something- anything at all and the last picture show is their social life, the thing keeping them all together. The ending is real bittersweet because you understand that moment of growth, that loss of innocence is a force all the characters have…

  • Belle

    Belle

    ★★★½

    One of the single weirdest movies I’ve ever seen in my life. Genuinely, this is anime surrealism personified on the big screen in a truly absorbing way. This movie is a feast for the eyes in every conceivable way. It’s one of the most engrossing and stunning animated movies in terms of scale I’ve ever seen. The creativity on this project is boundless.

    It also features a story- which is pretty solid for the most part. It resonates a lot…

  • Cyrano

    Cyrano

    You know everything that worked so well about Spielberg's West Side Story?

    Do the opposite of that and you have this movie.

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★½

    Harry Potter is a foundational part of why I wanted to be a storyteller. I'll never forget locking myself in my room and spending days reading through all of them. Watching all the movies. Going into the Universal and seeing Hogwarts in real life. I know that now there's a lot of opinions flying about this series, the new films and the author herself but I tend to silence all of that out because in the end of the day,…

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★

    i'm peeing and pooping and crying.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    Glad to see Knuckles McGinty is doing well.


    .... oh wait.

  • Red Rocket

    Red Rocket

    Look, I would have never even attempted watching this if it wasn't for Sean Baker. The Florida Project is one of my favorite films of the 2010's and I was curious with his follow up and this is just, simply not what I want to see out of a movie.

    Do I see what Sean Baker is going for in depicting it? Sure. But at the end of the day, showing this predatory relationship unfold on screen to the extent…

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★★

    When I first started the film, I really wasn't sure what to make of it. It was slow and meandering, precise. Director Hamaguchi takes his time with the details and doesn't ever spoonfeed you anything. The characters talk for a long time and you just sit with them, knowing their own inner pathos. When the opening credits and title sequence came in about forty five minutes into the movie, I knew I was in something special. Everything at the start…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    Licorice Pizza is another film that came out in 2021 that's an all timer for me. This is getting ridiculous. This just might be the all timer of all timers. It just might be the best film of the year. I guess one had to come out last second to get the throne but here we are.

    If you've followed this page and know my taste you probably already know that I was salivating for this one. My second favorite…

  • Elf

    Elf

    ★★★★

    This movie should be annoying and cloying but somehow Jon Favreau found the perfect tone for this thing- making it just an easy watch. It’s charming, breezy and full of that whimsical spirit that only the best Christmas movies can give you. Totally see why this thing is a juggernaut in the Christmas movie canon to this day.

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★½

    Beyond the wildly inventive and inspired slapstick in this film is an understated film about coming of age and figuring out how to live by yourself- and even how you won’t have life all figured out when your the old man living next door. A great great movie!