Brett Schutt has logged 301 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Change of Clothes

A Change of Clothes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rachelle's House

Rachelle's House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Noise Pollution

Noise Pollution

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hell is an Empty Room

Hell is an Empty Room

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uninspired

Uninspired

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry