Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ille Lacrimas

Ille Lacrimas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Hidden

Hidden

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry