emma has logged 99 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crown for Christmas

Crown for Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
25
A Royal Christmas

A Royal Christmas

2014
×
★½
Edit this entry  
24
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Royal Winter

A Royal Winter

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Russell Howard: Recalibrate

Russell Howard: Recalibrate

2017
×
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read prior review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★
Edit this entry  
01
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Newsies

Newsies

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry