• American Graffiti

    American Graffiti

    ★★★★

    Simultaneously a film about the end of ‘50’s culture before it became the chaotic and violent ‘60’s and a film about a bunch of teens driving around and hanging out. Possibly George Lucas’s best film with one of the greatest soundtracks.

  • The Incredible Shrinking Man

    The Incredible Shrinking Man

    ★★★★★

    Based on the Richard Matheson novel, this is a rock-solid atomic age science fiction film with some of the best special effects of the time period (as well as an allegory for the internal and external struggles of a terminal illness diagnosis). Had this film ended with a traditional ending, it still would be a classic.

    However, that’s not what happens.

    Instead, in its final moments, The Incredible Shrinking Man delivers one of the most moving and profound monologues you’ll find in a film like this. It elevates an already great film to brilliance.

  • This Is Elvis

    This Is Elvis

    ★★★

    A posthumous documentary from Elvis Presley’s estate released just a few years after his death, This Is Elvis is a odd curiosity for being an official product. Quite a decent amount of the runtime is given to scripted re-enactments and a movie-length narration by someone doing a not-that-great Elvis impression and also a few of the facts of his life they get wrong. However, there’s also a treasure trove of footage of the real Elvis and the era around him…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    One of the better solo hero MCU movies, helped a lot by much better fight scenes than usual for this franchise and the always great Michelle Yeoh and Tony Leung. Some minor complaints, mostly that Liu feels like a slight miscast.

  • Cry Macho

    Cry Macho

    ★★★★

    What does it mean to be a man? Cry Macho casually moves toxic masculinity out of the way to show what that really means: warmth, kindness and sincerity to others and helping them when they need it, but most of all meaning it when you do it.

  • Shame

    Shame

    ★★★★

    That one story about Willem Dafoe’s dick being so big it scared and confused everyone on the set of “Antichrist” but it’s Michael Fassbender and the audience watching “Shame”.

  • Red River

    Red River

    ★★★★★

    The idea of the “right” kind of masculinity is challenged between John Wayne and Montgomery Clift in this brilliant Western, possibly better than the other Hawks Western Rio Bravo which was already one of the best Westerns ever made. One of John Wayne’s best performances.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    I can definitely see this being a love it or hate it movie, but it was right up my alley. A dreamlike and surreal medieval fantasy drama/coming of age story with a stellar Dev Patel performance.

  • Young Mr. Lincoln

    Young Mr. Lincoln

    ★★★★★

    Strong contender for the best John Ford film, which is saying a lot since John Ford made tons of perfect films.

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★★½

    A pretty good martial arts film that unfortunately has some bad editing/camerawork diminishing the impact of the fights somewhat. It alters the comic book origin of Snake Eyes in a way that will make some diehard fans upset but it worked here for me, the core relationship of the characters of Snake Eyes and Storm Shadow are still present and what makes the movie work. Andrew Koji is by far the highlight of the film.

  • Bringing Up Baby

    Bringing Up Baby

    ★★★★★

    One of the most sublimely fun and well-made of the the early Hollywood screwball romantic comedies. 

    “I just went *GAY* all of a sudden!”

  • McCabe & Mrs. Miller

    McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

    Almost my favorite Altman (still prefer Nashville but it’s a close second). Beautiful Leonard Cohen soundtrack, incredible lived-in environment, and powerful lead performances by Beatty and Christie (plus one hell of a fur coat). It’s got poetry in it.