Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Road House

Road House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Berkeley in the Sixties

Berkeley in the Sixties

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killers

Killers

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Square

The Square

2013
×
Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Class Dismissed: How TV Frames the Working Class

Class Dismissed: How TV Frames the Working Class

2005
×
Edit this entry  
30
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Lies Below

What Lies Below

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry