• The Russian Five

    The Russian Five

    ★★★★

    not a red wings fan myself, but i figured it’d be nice to watch this with my dad who was born in 1970 and grew up watching them while he was in town—plus i’ve been meaning to watch it for a while anyway for reasons purely related to the good ol’ sport of hockey and definitely not in part because sergei federov is hot. in any case, i enjoyed this! it kinda feels like it didn’t go into as much…

  • Cinderella

    Cinderella

    i would rather die than actually watch all 113 minutes of this girlboss monstrosity but thankfully, i don’t have to because someone cut it down to just the bits with james acaster. tumblr user acastersource if you’re reading this, thank you for your service.

  • Crash

    Crash

    ★★★★

    i accidentally watched the first six minutes dubbed in french and didn’t even question it until i actually looked at how the characters’ mouths were moving

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★½

    i’m still not like, Obsessed with the fear street trilogy but i thought this was an ultimately satisfying ending. special shoutouts to the resurrected killers fighting each other after getting blasted with deena’s blood which was funny and the gay moss which i just thought was neat

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★

    the scariest part was when there were not one but TWO carry on my wayward son needle drops

  • Creep 2

    Creep 2

    ★★★½

    i was kinda eh on the first one, but i think creep 2 had much more interesting things to offer than its predecessor and could frankly work as a standalone film

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    rip to the fruity little blonde boy you would have loved nancy boy by placebo

  • Eyes Without a Face

    Eyes Without a Face

    ★★★½

    c’est arrivé à mon amie erica

  • Mayhem

    Mayhem

    ★★★

    i watched this exclusively to see steven yeun covered in blood and acting unhinged and even in that regard i feel somewhat short-changed

  • Animal Room

    Animal Room

    your rotting corpse looks gnc as fuck

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★

    “20,000 years of this, seven more to go”

  • The Red Shoes

    The Red Shoes

    ★★★★

    watched this on youtube and had it sped up for 30 minutes of it so i wouldn’t have to miss a hockey game exactly the way the filmmakers originally intended 😌