Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Russian Five

The Russian Five

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Animal Room

Animal Room

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Supersonic

Supersonic

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Vegas, City of Dreams

Vegas, City of Dreams

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Stockholm

Stockholm

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Macbeth

Macbeth

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nick Cave: Stranger In a Strange Land

Nick Cave: Stranger In a Strange Land

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tesla

Tesla

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry