Sort by

Arninja has logged 182 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Noise 2: The Light

White Noise 2: The Light

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
Read the review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Forbidden Kingdom

The Forbidden Kingdom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Monsters

Monsters

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evolution

Evolution

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ambition

Ambition

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry