Sort by

Arne has logged 151 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Brigitte Kaandorp: Cabaret voor beginners

Brigitte Kaandorp: Cabaret voor beginners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Home

My Home

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Loewie

Loewie

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Pink Grapefruit

Pink Grapefruit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Intervals

Intervals

1969
×
Read the review Edit this entry  
06
Windows

Windows

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunchback

The Hunchback

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Semele

Semele

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grýla

Grýla

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bear

Bear

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Words

The Words

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Movie

A Movie

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What Happened to Her

What Happened to Her

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The 3 Rooms of Melancholia

The 3 Rooms of Melancholia

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prime Minister

The Prime Minister

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry