Sort by

Ian has logged 233 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade II

Blade II

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry