• Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

    Now why have movies been kinda good lately... this one is no exception! A really well-made movie with a great cast and lots of humor. I didn't expect anything less from the writers and directors of Game Night.

    Not a lot of dungeons or dragons in this movie though!

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★

    3 hours of non-stop action... we were not allowed to breathe! The fight scenes are insane as always, choreographed and executed to perfection. The sets and locations are incredible (the whole sequence in Osaka, my god!), it's visually the best the franchise has ever been, and I'm honestly surprised with how interesting the plot can still be with John Wick having a bounty on his head for the millionth time. Rina Sawayama (debut film performance c'mon! slay slay slay) and…

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★★½

    Rachel Zegler! She's a God, literally!

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I tried my best not to spoil anything, but it's still under the spoiler warning. And just in case someone still clicks to read it, then here is another warning!

    THIS WAS GOOD! Does it always make sense? No! Some of these characters should not have made it out alive, but I'm also very glad they did... like I was fully ready to mourn like 4 fictional people.

    The core four are all great! I quite liked Melissa Barrera this…

  • Missing

    Missing

    ★★★★

    Storm Reid is so talented, my god! I watched her kill two roles in the same day (The Last of Us: episode 7 !!!). The movie is really good too, it's quite thrilling although the twists and turns are maybe a little predictable. It takes a whole lot of creativity to make a whole movie happen on a laptop screen, and it's honestly just super cool! I need more!

  • Knock at the Cabin

    Knock at the Cabin

    ★★★½

    I mean what can I say... this slayed so hard. M. Night Shyamalan you'll always be famous!

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★½

    Yeah... idk? I liked it, it was fun! I had a good time! It's definitely too silly at times and it for sure knocks off Star Wars in a couple of scenes, but Paul Rudd & Jonathan Majors are great and worth watching for. I wish we got a better movie than this, because I loved the first two Ant-Man movies... this one just feels insanely rushed. Like surely they could've done better than this?

  • Plane

    Plane

    ★★★

    I can say one thing for sure; the dads will love this one.

    A fun action movie, but sadly I fell asleep and missed like 15 mins (I guess I needed a power nap). I'll watch it with my dad when it hits streaming, it seems like a very rewatchable movie.

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★½

    Chloe East deserved to be included into the SAG ensemble nom. A woman robbed.

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    The most epic movie of all time! Kate Winslet & Leonardo DiCaprio give two of the best performances ever.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What year is this?

    So... I finished Twin Peaks! What an experience!

    The Return is so different than the first two seasons and it's very much its own thing. It takes some getting used to after watching it right after the 'original' show, but FWWM does serve as a great bridge between the two (as I read many people saying beforehand). Still, it goes into so many unexpected directions until it quite literally all explodes into with what might be…

  • Living

    Living

    ★★★★

    Watching this and episode three of The Last of Us on the same day was really not a great idea. I can only take so much emotionally 💔