Sort by

Arman🕯️ has logged 222 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Viewing

The Viewing

2022
×
★½
Edit this entry  
28
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Man of Action

A Man of Action

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★½
Edit this entry  
04
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★½
Edit this entry  
02
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zootopia+

Zootopia+

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry