Sort by

Zach has logged 53 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Munich

Munich

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry