Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 850 Films watched
  • 70.8 Average per month
  • 16.3 Average per week

Milestones

First Film

Furious 7

Jan 1

Most Watched

The Other Guys

4 times

Star Wars: The Rise of Skywalker

3 times

Money Plane

3 times

TRON: Legacy

3 times

Gone Girl

3 times

Last Film

Before I Fall

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
387 films
Comedy
279 films
Action
173 films
Thriller
154 films
Romance
152 films
Adventure
139 films
Family
110 films
Crime
102 films
Sci Fi
96 films
Animation
87 films
USA
618 films
UK
117 films
France
67 films
Japan
59 films
Germany
33 films
Canada
32 films
Italy
29 films
China
25 films
Hong Kong
22 films
Australia
20 films
English
726 films
Spanish
74 films
French
74 films
Japanese
58 films
Italian
43 films
Chinese
35 films
German
27 films
Russian
24 films
Arabic
20 films
Cantonese
18 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 608 Added 985

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Logan’s most liked review

Hamilton

Hamilton

Hamilton is a play without characters. it exists as the laziest form of writing, every song exists as a statement, a declaration of what the character represents and what ideology you’re supposed to buy into without question. Alexander Hamilton as written and performed by Lin Manuel Miranda is the personification…

More reviews

Logan’s most liked list

10 Things I Hate About You
20,000 Days on Earth
20th Century Women

personal canon (revised)

did another one, woo. assume it's very similar to the last but I like the movies I like. this started as an attempt to do a top 100 but then I couldn't cut anything so made the effort for the round 500, my brain is poisoned

More lists

Highs and lows

Highest Average

Radiohead: In Rainbows – From the Basement
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Gone Girl
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Sound for the Future
Average weighted rating:

2.9

Films Logan watched in 2020

  • Before I Fall
  • Black Ice
  • Night and Fog
  • My Left Eye Sees Ghosts
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Money Plane
  • Already Tomorrow in Hong Kong
  • Fat City
  • Last Days
  • The Broken Hearts Gallery
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Seconds
  • This Means War
  • The Crazies
  • Saving Face
  • Soul
  • Wonder Woman 1984
  • A Simple Plan
  • The Muppet Christmas Carol
  • Elf
  • Babyteeth
  • Jingle All the Way
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • Godmothered
  • The Loneliest Planet
  • The Midnight Sky
  • Mank
  • We Bare Bears: The Movie
  • Unhinged
  • The Woman Who Ran
  • I'm Your Woman
  • Ham on Rye
  • Saint Frances
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • TRON: Legacy
  • Happy Gilmore
  • Tesla
  • The Prom
  • To the Stars
  • City Hall
  • The Truman Show
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Let Them All Talk
  • Wild Mountain Thyme
  • The Nest
  • First Cow
  • Shithouse
  • Alex Wheatle
  • Weathering with You
  • True History of the Kelly Gang
  • Miss Juneteenth
  • Medium Cool
  • The Sheltering Sky
  • Othello
  • Umberto D.
  • Chilly Scenes of Winter
  • Bend of the River
  • Clash by Night
  • The Lusty Men
  • Black Bear
  • The New Mutants
  • Uncle Frank
  • Shawn Mendes: In Wonder
  • Freaky
  • Mank
  • Red, White and Blue
  • Monkey Business
  • Deadline - U.S.A.
  • Sound of Metal
  • The Holiday
  • Minari
  • When a Woman Ascends the Stairs
  • Marley & Me
  • The Princess Switch: Switched Again
  • Firefox
  • Bob le Flambeur
  • On Her Majesty's Secret Service
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Sun Don't Shine
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • Taipei Story
  • Hillbilly Elegy
  • Woman on the Beach
  • Vitalina Varela
  • Yes, God, Yes
  • Hot Fuzz
  • Remember My Name
  • The River
  • Die Hard 2
  • Lust, Caution
  • French Exit
  • Irresistible
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • The Kid Detective
  • Driveways
  • The Projectionist
  • Happiest Season
  • Happiest Season
  • Guilt-Free Pleasures
  • Riddick
  • Fourteen
  • Bad Hair
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • Toni Morrison: The Pieces I Am
  • The Lost Skeleton of Cadavra
  • Mysterious Skin
  • Cloud Atlas
  • Little Joe
  • Spree
  • Green Snake
  • Endless
  • The Condemned
  • The Bourne Ultimatum
  • Variety
  • Trolls World Tour
  • The Kissing Booth 2
  • M*A*S*H
  • Story of a Love Affair
  • Bend It Like Beckham
  • Love Streams
  • Rome, Open City
  • California Split
  • Mother
  • La Notte
  • Don't Go Breaking My Heart 2
  • My Daughter's Disgrace
  • Better Luck Tomorrow
  • Wild Orchid
  • Creepy
  • Cure
  • Beautiful New Bay Area Project
  • An Autumn Afternoon
  • Girlfriends
  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
  • Le Divorce
  • Don't Go Breaking My Heart
  • Star Trek Beyond
  • The Pirate
  • Peeping Tom
  • Blended
  • Sonatine
  • The Green Years
  • The Devils
  • Pearl Harbor
  • S1m0ne
  • 8MM
  • Urban Legend
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Messiah of Evil
  • Brahms: The Boy II
  • Absentia
  • Has Anybody Seen My Gal?
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Raiders of the Lost Ark
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Witchfinder General
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Retribution
  • Bruce Springsteen's Letter to You
  • Holidate
  • The Spiral Staircase
  • The Masque of the Red Death
  • Night of the Demon
  • Over the Moon
  • Love and Monsters
  • Happy Halloween, Scooby-Doo!
  • Wait Until Dark
  • The Haunting
  • Violent Cop
  • Jaws
  • Skylines
  • A Bay of Blood
  • Roald Dahl's The Witches
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Picnic at Hanging Rock
  • Robin Hood
  • All About My Mother
  • Halloween: Resurrection
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • On the Rocks
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Rebecca
  • The Black Cat
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • 50 First Dates
  • Infernal Affairs
  • Kwaidan
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • A Nice Girl Like You
  • Freddy vs. Jason
  • The Haunting of Bly Manor
  • The Trial of the Chicago 7
  • Lovers Rock
  • Ammonite
  • New Order
  • African Apocalypse
  • Possessor
  • Nomadland
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Delia Derbyshire: The Myths And Legendary Tapes

See all 850

World map

Highly rated films Logan is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Red Post on Escher Street
  • Pretend That You Love Me
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more