Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,137 Films watched
  • 94.8 Average per month
  • 21.9 Average per week

Milestones

First Film

Silence

Jan 1

Most Watched

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

4 times

Song to Song

3 times

TRON: Legacy

3 times

Manchester by the Sea

3 times

Bad Boys II

3 times

Last Film

The Eyes of My Mother

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
623 films
Comedy
333 films
Thriller
266 films
Romance
236 films
Horror
185 films
Action
166 films
Crime
148 films
Mystery
116 films
Sci Fi
108 films
Adventure
95 films
USA
900 films
UK
157 films
France
113 films
Canada
75 films
Germany
60 films
Japan
24 films
Australia
21 films
Belgium
17 films
China
17 films
Spain
16 films
English
1,054 films
French
111 films
Spanish
90 films
German
51 films
Italian
50 films
Japanese
33 films
Russian
26 films
Arabic
20 films
Chinese
19 films
Portuguese
15 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 527 Added 2062

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Logan’s most liked review

The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

★★★★★

the transition between idealism to capitalism, between loyalty to family and loyalty to business. the most tragic film of a generation

More reviews

Logan’s most liked list

Scooby-Doo on Zombie Island
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby Doo Ranked

scoobert doobert has been in a lot of films since his inception as a character, and I like pretty much all of the ones I've seen because scoob is the best

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Norm of the North
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

We Can Be Heroes

Films Logan watched in 2017

  • The Eyes of My Mother
  • Shin Godzilla
  • The Greatest Showman
  • American Fable
  • 68 Kill
  • From the Land of the Moon
  • Mean Dreams
  • Burn Country
  • Dina
  • Custody
  • All We Had
  • The Exception
  • Jawbone
  • The Midnight Swim
  • Complete Unknown
  • Slash
  • Wheeler
  • Back to Burgundy
  • Lolo
  • Singles
  • Get Over It
  • The Villainess
  • Fun Mom Dinner
  • Upside Down
  • The Farthest
  • The Girl in the Book
  • Happy Hunting
  • The Holiday
  • Before I Fall
  • Overdrive
  • Ava
  • The Foreigner
  • Bright
  • Wonder
  • Pitch Perfect 3
  • Pottersville
  • Shot Caller
  • Beyond Skyline
  • Crooked House
  • Phoenix Forgotten
  • The Fate of the Furious
  • Félicité
  • Leatherface
  • Cult of Chucky
  • OtherLife
  • New Life
  • Live Cargo
  • Come and Find Me
  • Claire in Motion
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Christmas Prince
  • City of Tiny Lights
  • Dawson City: Frozen Time
  • The Show
  • How to Be a Latin Lover
  • Tumbledown
  • Middle Man
  • A Kind of Murder
  • Mr. Roosevelt
  • The Work
  • Better Watch Out
  • Blade of the Immortal
  • Ferdinand
  • Replace
  • #Stuck
  • Molly's Game
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Kicks
  • Princess Cyd
  • Suicide Kale
  • Stronger
  • Brigsby Bear
  • Kedi
  • Being Charlie
  • The Disaster Artist
  • Pilgrimage
  • Voyeur
  • I Am Jane Doe
  • Jane
  • Happy End
  • Power Rangers
  • Without Name
  • Vincent N Roxxy
  • The Salesman
  • The Only Living Boy in New York
  • On Body and Soul
  • Comfort
  • By the River
  • No Country for Old Men
  • Prelude 14
  • Song to Song
  • The Free World
  • The Dinner
  • Descendants 2
  • Newness
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Magic Mike XXL
  • On the Road
  • Most Beautiful Island
  • Joan Didion: The Center Will Not Hold
  • Manifesto
  • The Room
  • LoveTrue
  • Borg vs McEnroe
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Descendants
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Fracture
  • Ocean's Thirteen
  • Jingle All the Way
  • The Babysitter
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • The Box
  • The Hot Spot
  • Secret Window
  • SPF-18
  • A Woman Under the Influence
  • Daddy's Home 2
  • Suburbicon
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • J. Edgar
  • Non-Transferable
  • City of Ghosts
  • Loving Vincent
  • Wolves
  • Hungry Hearts
  • The Silence of the Lambs
  • Beach Rats
  • Battle of the Sexes
  • Crown Heights
  • Ismael's Ghosts
  • American Assassin
  • Whose Streets?
  • Mudbound
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Double Lover
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Good Time
  • Justice League
  • Ingrid Goes West
  • The Day After
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Five-Year Engagement
  • Gone Girl
  • Notting Hill
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Daguerrotype
  • The Bye Bye Man
  • Bitter Harvest
  • Bitch
  • Victoria & Abdul
  • Killer App
  • Lover for a Day
  • Godard Mon Amour
  • Paddington 2
  • Only the Brave
  • The Florida Project
  • The Sound and the Fury
  • 6 Days
  • Access All Areas
  • Wilson
  • Marjorie Prime
  • Step
  • Murder on the Orient Express
  • Breathe
  • Patti Cake$
  • A Bad Moms Christmas
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Thelma
  • Jigsaw
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • Unrest
  • Inconceivable
  • Fallen
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Johnny Guitar
  • I Know What You Did Last Summer
  • The Reagan Show
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Creep 2
  • Call Me by Your Name
  • One of Us
  • Wheelman
  • Hampstead
  • The Glass Castle
  • Running Scared
  • Marshall
  • Thor: Ragnarok
  • Band Aid
  • Take Me to the River
  • TRON: Legacy
  • The Party
  • I Am Not a Witch
  • Geostorm
  • Brawl in Cell Block 99
  • Super Dark Times
  • Jungle
  • In the Mouth of Madness
  • My Little Pony: The Movie
  • Haywire
  • 1922
  • Happy Death Day
  • The Death of Stalin

See all 1,137

World map

Highly rated films Logan is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • I Dream in Another Language
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more