Arkham has logged 126 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Kindred

The Kindred

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Another Me

Another Me

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
War Of The God Monsters

War Of The God Monsters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ring of Darkness

Ring of Darkness

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Ring of Curse

Ring of Curse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Primal Rage

Primal Rage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Money Plane

Money Plane

2020
×
½
Edit this entry  
30
Dorm of the Dead

Dorm of the Dead

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Future War

Future War

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
CyberTracker

CyberTracker

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Spiral

Spiral

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Space Mutiny

Space Mutiny

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Dolla Morte

Dolla Morte

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Executive Koala

Executive Koala

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Your Last Death

To Your Last Death

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taming of Rebecca

The Taming of Rebecca

1982
×
½
Edit this entry  
26
Keitai kareshi

Keitai kareshi

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers

The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scorpion Thunderbolt

Scorpion Thunderbolt

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Dream Demon

Dream Demon

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Beasts

Wild Beasts

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Soultaker

Soultaker

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Forever Evil

Forever Evil

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spawn

Spawn

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Crawling Hand

The Crawling Hand

1963
×
★½
Edit this entry  
22
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horrors of Spider Island

Horrors of Spider Island

1960
×
½
Edit this entry  
22
Baby Oopsie

Baby Oopsie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The She-Creature

The She-Creature

1956
×
Edit this entry  
21
Indestructible Man

Indestructible Man

1956
×
Edit this entry  
21
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Warlock

Warlock

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Final Sacrifice

The Final Sacrifice

1990
×
Edit this entry  
20
The Creeping Terror

The Creeping Terror

1964
×
½
Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mad Monster

The Mad Monster

1942
×
Edit this entry  
20
Parts: The Clonus Horror

Parts: The Clonus Horror

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry