• Child's Play

    Child's Play

    ★★★

    If you have a soft spot for the Child’s Play/Chucky films, you will find enjoyment in this one too. It’s fun. Enjoyed it!

  • Fyre

    Fyre

    ★★★★

    F*cking hell.

  • Attack of the Crab Monsters

    Attack of the Crab Monsters

    ★½

    It’s so awful that it’s quite fun!

    The amount of flaws and «what the fuck in the actual fuck how did this get made» moments is just too many to count. I have no idea how or why this got made, but thank god it did!

    It’s not very often you get to see a giant talking (?) crab getting blown up by a stick of dynamite <3

    *
    A person dies in front of their eyes*
    «He gave his life»
    «I know»

    The End

    Fucking amazing <3

  • The Giant Behemoth

    The Giant Behemoth

    ★★½

    Yeah, it’s wacky and goofy as hell (unintentionally), at times the effects is just awful, altough sometimes they are actually kind of good... pretty strange. The acting is sub-pa,r to say the least. Directing and editing is off, the stort is so, so rushed, everything just, yeah... kinda happens.

    But still, I love these type of films. There is just something charming about them. I think they were still figuring things out around this time period. From effects to shots.…

  • Crawl

    Crawl

    ★★★½

    Entertaining enough... Yeah, I liked it!


    Of course, there are som awful and dumb decisions from the characters, but I was totally expecting it. It’s a fun and exciting film. Dumb, yes, but fun!

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★½

    Hold on, I’m just gonna go google «Neon Genesis Evangelion explained».

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    Yeah I don’t know... There are just so many toughts about this film and trilogy running around in my head. Like, I don’t know where to begin, but to be fair, this film’s plot might as well have been the plot of the entire trilogy. Too much going on. Rushed as h*ll...


    They basically ignored The Last Jedi, and made a sequel to The Force Awakens.

  • Raising Kratos

    Raising Kratos

    Man, the respect I have for this group of people, and especially Cory Barlog... Making this masterpiece of a game was a real struggle, I think more than we can understand.

    Mr. Barlog & co, thank you!

  • Rabbits

    Rabbits

    ★★½

    Yeah lol wtf I don’t know

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★

    Quite morbid at times, actually had to look away from the screen a couple of times. It may drag on at some points in the film, but overall it’s a great watch. Love the cinematography.

    A dive into the meaner side of the human mind. Evil is portrayed quite clearly, but also with some «rounded edges». It’s quite sick and disturbing, but the evil acta it draws some parallels to both art and religion. Quite interesting at times.

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    Way better than I expected it to be. That was some intense stuff man... Still shaking!

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    Yes. Bloody yes.