Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Trip

The Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The North Sea

The North Sea

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Vivo

Vivo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Alive

Alive

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★★
Edit this entry