• Humoresque

    Humoresque

    ★★★★

    joan crawford in glasses… that’s all.

  • Clue

    Clue

    ★★★★★

    i cannot get out of my head how much miss scarlet looks like susan sarandon and that’s probably why i want her so bad

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

    elizabeth taylor you are everything

  • Happiness

    Happiness

    ★★★★

    got a bit too curious with the talk surrounding this film and now that i understand it i feel sick

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★

    i’m just like josie except my crush in high school was more like hazel

  • Double Indemnity

    Double Indemnity

    ★★★★½

    i’d ruin my life for barbara stanwyck too

  • All About Eve

    All About Eve

    ★★★★½

    if i was eve i would’ve just made it my mission to get with margo

  • Johnny Guitar

    Johnny Guitar

    ★★★★

    westerns are not my thing but joan in this does things to me…

  • Possessed

    Possessed

    ★★★★

    imagine not being madly in love with joan crawford… could never be me.

  • Sudden Fear

    Sudden Fear

    ★★★★½

    i don’t think i could ever get tired of watching joan crawford films

  • Women Who Rock

    Women Who Rock

    ★★★★½

    women are the best part of rock music

  • Hairspray

    Hairspray

    ★★★★★

    as a ride or die john waters fan this will forever be superior to the 2007 version