Sort by

ari has logged 634 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Days

Last Days

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaked

Freaked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alice In Chains: MTV Unplugged

Alice In Chains: MTV Unplugged

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry