Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hole Unplugged

Hole Unplugged

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Identikit

Identikit

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★
Edit this entry  
15
Women Who Rock

Women Who Rock

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vamp

Vamp

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Damned: Don't You Wish That We Were Dead

The Damned: Don't You Wish That We Were Dead

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wham!

Wham!

2023
×
★★★★
Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nirvana: Live at the Paramount

Nirvana: Live at the Paramount

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nirvana: Live At Reading

Nirvana: Live At Reading

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bad Reputation

Bad Reputation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Filmage: The Story of Descendents/All

Filmage: The Story of Descendents/All

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Who Took the Bomp? Le Tigre on Tour

Who Took the Bomp? Le Tigre on Tour

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The B-52's: Party at The Capitol Theatre

The B-52's: Party at The Capitol Theatre

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gummo

Gummo

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry