Sort by

Arighna has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Requiem

Requiem

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guaxuma

Guaxuma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Faust

Faust

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lola

Lola

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Family Business

Family Business

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Szamanka

Szamanka

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry