Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
Read the review Edit this entry  
12
Lace Crater

Lace Crater

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Passage

The Passage

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Cuplicated

Cuplicated

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Corky Romano

Corky Romano

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Arrangement

The Arrangement

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
Edit this entry  
14
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
The Timekeepers of Eternity

The Timekeepers of Eternity

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
At the Circus

At the Circus

1939
×
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Contender

The Contender

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
Read the review Edit this entry