Sort by

Avery has logged 413 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Forces

Forces

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dull Sword

The Dull Sword

1917
×
★★½
Edit this entry  
18
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Between Calais and Dover

Between Calais and Dover

1897
×
★★
Edit this entry  
16
Divers at Work on the Wreck of the

Divers at Work on the Wreck of the "Maine"

1898
×
★★½
Edit this entry  
13
A Heartland Christmas

A Heartland Christmas

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
01
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★½
Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
28
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Patriot

The Patriot

1928
×
★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Opening 12 Minutes 10 Seconds 10 Frames

Evangelion: 3.0+1.0 Opening 12 Minutes 10 Seconds 10 Frames

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mice Will Play

The Mice Will Play

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
Count Me Out

Count Me Out

1938
×
★★½
Edit this entry  
10
Cinderella Meets Fella

Cinderella Meets Fella

1938
×
★★★½
Edit this entry  
10
Porky's Five & Ten

Porky's Five & Ten

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
The Sneezing Weasel

The Sneezing Weasel

1938
×
★★½
Edit this entry  
10
Porky's Spring Planting

Porky's Spring Planting

1938
×
★★½
Edit this entry  
10
Porky's Naughty Nephew

Porky's Naughty Nephew

1938
×
★★
Edit this entry  
10
Porky the Gob

Porky the Gob

1938
×
★★½
Edit this entry  
10
The Night Watchman

The Night Watchman

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
Porky & Daffy

Porky & Daffy

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
Now That Summer Is Gone

Now That Summer Is Gone

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
Porky's Poppa

Porky's Poppa

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
What Price Porky

What Price Porky

1938
×
★★★½
Edit this entry  
10
Porky's Hare Hunt

Porky's Hare Hunt

1938
×
★★½
Edit this entry  
08
The House That Cat Built

The House That Cat Built

2021
×
★★★½
Edit this entry