Sort by

Arhip has logged 91 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Edit this entry  
28
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The New World

The New World

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cars

Cars

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★
Edit this entry  
09
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
15
Young Man

Young Man

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Young Man

Young Man

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Edit this entry