• Eight Crazy Nights
  • Audition

    Audition

    ★★★★★

    As indicated by its placement, this is indeed a horror film. And out of everything I’ve seen, this is the most bone-chilling of the roster. We’re talking about the type of horror that gets you to start slowly leaning back in you’re chair before it gets to the point where you want to leap off for your safety. These sequences are so visceral and unrelenting that it makes future attempts in emulating that sort of feel such as the Saw…

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★★★

    It's hard to assess just how The Empty Man will be viewed years from now. The film is quite ambitious, almost to a fault. Tackling concepts like the meaning of one's existence and what such a thing even means in the first place. Presented on a scale that is very much unexpected. Make no mistakes; this thankfully isn't just another rendition of other poor supernatural films in the vein of The Bye Bye Man or Slender Man. Prior has much more respect for his audience than that.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★½

    From the first frame, I was glued to the screen. How Suspiria utilizes various colors and blends them in and out of scenes honestly had my jaw to the floor. Not even getting into how terrific lights and shadows are contrasted against each other. At no point does it feel like a tacky gimmick, but something that adds to a brutally vibrant picture. And when it's time for the blood to start pouring, the final result is genuinely chilling but almost wonderfully beautiful with how the film comes together. Certain images will be forever burned into my memory.

  • Ringu

    Ringu

    ★★★★½

    Suffice to say that this is the point in the marathon where we get to certain films that leave me unsettled. Not just in the sense of being left fearful of creepy imagery or graphic content. I mean the type of fear that leaves you feeling off and utterly terrified of what might be around the corner.

    With the western horror medium being dominated by slashers throughout the 1980s and 1990s, it's not rare to have seen most of those…

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★★

    Train to Busan is one of the best zombie movies ever made. With a touching human story at its core, the fantastic character work and insanely top-tier genre thrills make for an instant classic genre. Zombie narratives may not be the hit as they used to be still, but that doesn’t mean they can’t be ever so effective in turning phenomenal stories.

  • Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★½

    You may come for the gore, but Hellraiser is still very much an enjoyable low-budget affair through Baker's focus on crafting understandable characters and a story that takes some fun turns along the way. Though watching people get torn apart is still pretty sweet too.

  • An American Werewolf in London

    An American Werewolf in London

    ★★★★½

    John Landis certainly had something to prove to financiers about the worth of this feature. In their eyes, the screenplay ran the risk of both a total mismatch of two very particular genres. But as An American Werewolf in London proves, the fate of any concept lies in the execution. And Landis pulls it off with so much wit and skill that the final result is endlessly watchable. And one that stills stands a true horror cult classic.

  • May

    May

    ★★★★

    I'm happy that I decided to have this second viewing because it gave me the chance to really take everything about the story May wants to tell. It really has everything that has the makings for a cult classic. A fascinating lead character wonderfully portrayed by the overlooked Angela Bettis and a delightful mix of fun comedy, gore, and utter sadness makes this a perfect start to my horror movie marathon.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    Compared to the Resident Evil series, this Mortal Komabt leaves room for future stories that I'm genuinely interested in seeing. If for nothing else, see how they handle major lore elements intertwined into the franchise DNA. As for what is available now, it's a pretty agreeable feature. Which for video game movies is nothing short of a miracle. If they truly go all-in on the gore and make further use out of the game's more colorful faces, then the films might find their flawless victory.

  • Thunder Force

    Thunder Force

    ★½

    Unless you have nothing, and I mean nothing to do for nearly two hours, maybe Thunder Force can function as background noise. But for a film with this talented roster, you can do much better elsewhere.

  • Pain & Gain

    Pain & Gain

    ★★

    I can recall my first review of Pain and Gain back in the day was one of the few reviews that I've written that had people respectfully expressing their disagreements with my intense dislike of the film at the time. And in some ways, I admit that I was a little bit too harsh on the film.

    Despite my many grievances with Micheal Bay as a director, I share his fascination with this true-life story and want to portray it…