ARegularJoe has logged 176 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legends of Oz: Dorothy's Return

Legends of Oz: Dorothy's Return

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry