ale has logged 151 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Arcadia

Arcadia

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read prior review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ana e Vitória

Ana e Vitória

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
The Strangers

The Strangers

2008
×
Edit this entry  
07
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
Edit this entry  
06
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Craft

The Craft

1996
×
Edit this entry  
05
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jolene

Jolene

2008
×
Edit this entry  
26
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edward

Edward

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Second to None

Second to None

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry