Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sentinelle

Sentinelle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elemental

Elemental

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Fairy!

It's a Fairy!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Loch Henry

Black Mirror: Loch Henry

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Light Bulb Conspiracy

The Light Bulb Conspiracy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Hero Academia: Two Heroes

My Hero Academia: Two Heroes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Mom Is a Character

My Mom Is a Character

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nimona

Nimona

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
O Veneno Está na Mesa

O Veneno Está na Mesa

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monsters

Monsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's Garden

Mickey's Garden

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry