• Another Round

    ★★★★½

  • Shirley

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Asako I & II

    ★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • The Love Witch

  • Girl Asleep

    ★★★★

  • Carol

  • The Witch

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Heartbeats

    ★★½

  • Antichrist

  • In Bruges

    ★★★★½

  • The Number 23

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Wristcutters: A Love Story

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Lilya 4-ever

    ★★★★★

  • Vanilla Sky

  • The Royal Tenenbaums

  • Donnie Darko

  • Fight Club

  • The Matrix

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★½

  • Dark City

  • Gattaca

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

  • Perfect Blue

  • Twelve Monkeys

  • Empire Records

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • Wild at Heart

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Brazil

  • Full Moon in Paris

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • The Shining

  • The American Friend

    ★★★★½

  • Eraserhead

  • The Man Who Fell to Earth

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Wrong Move

    ★★½

  • Fantastic Planet

  • The Holy Mountain

  • Solaris

  • Pink Flamingos

  • Ways of Seeing

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

  • The Decameron

    ★★★★½

  • El Topo

  • Persona

  • Emotion

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • Pitfall

  • La Jetée

  • Un Chien Andalou