Sort by

gracie! has logged 91 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
Read the review Edit this entry  
30
Norm Macdonald: Me Doing Standup

Norm Macdonald: Me Doing Standup

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Norm MacDonald: One Night Stand

Norm MacDonald: One Night Stand

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His Wedding Night

His Wedding Night

1917
×
Read the review Edit this entry  
23
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday

Holiday

1938
×
Read the review Edit this entry  
08
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Buster Keaton: A Hard Act to Follow

Buster Keaton: A Hard Act to Follow

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moonshine

Moonshine

1918
×
Read the review Edit this entry  
30
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Nest on Wheels

Love Nest on Wheels

1937
×
Read the review Edit this entry  
24
Jimmy Carter Man from Plains

Jimmy Carter Man from Plains

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Allez Oop

Allez Oop

1934
×
Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
14
Oh, Doctor!

Oh, Doctor!

1917
×
Read the review Edit this entry  
14
The Saphead

The Saphead

1920
×
Read the review Edit this entry  
13
Blue Blazes

Blue Blazes

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
The Rough House

The Rough House

1917
×
Read the review Edit this entry  
12
Grand Slam Opera

Grand Slam Opera

1936
×
Read the review Edit this entry  
12
Good Night, Nurse!

Good Night, Nurse!

1918
×
Read the review Edit this entry  
12
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spite Marriage

Spite Marriage

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parlor, Bedroom and Bath

Parlor, Bedroom and Bath

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oh, Doctor!

Oh, Doctor!

1917
×
Read the review Edit this entry  
04
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boat

The Boat

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry