Sort by

. has logged 256 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★½
Edit this entry  
07
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Audition

The Audition

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★½
Edit this entry  
03
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Mayhem

Mayhem

2017
×
Edit this entry  
02
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★½
Edit this entry  
31
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★
Edit this entry  
31
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Incantation

Incantation

2022
×
Edit this entry  
25
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Edit this entry  
24
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
May

May

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Edit this entry