Sort by

Andrew has logged 131 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sky High

Sky High

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovely Molly

Lovely Molly

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anguish

Anguish

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Absentia

Absentia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baskin

Baskin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Damned Thing

The Damned Thing

2006
×
Read the review Edit this entry  
17
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry